loading...

انجمن پرتونگاران برتر ایران [ISPR]

سی تی اسکن به عنوان زیر مجموعه ای از رشته تشخیصی رادیولوژی (پرتوشناسی) است. و می توان از آن به عنوان گرایش ارشد رادیولوژی یاد کرد که ...
آخرين مطالب


دکتر بابک مهشیدفر

استادیار و متخصص طب اورژانس

 

مواد حاجب رادیولوژیک [(RCM)Radiologic Contrast Media ] جهت افزایش حساسیت و ویژگی تصویربرداری بکار میروند. هیچ گونه منع مطلقی برای مصرف آنها وجود ندلرد. این مواد از راه های مختلفی چون داخل وریدی [intra-venous (IV)], خوراکی, رکتال, داخل مفصلی, داخل نخاعی و داخل شریانی تچویز می شود که بنظر می رسد فراوانی استفاده از روش های مختلف به همین ترتیب کاهش یابد. با توچه به این موضوع و نیز دسترسی سریع به دارو پس از تزریق IV, بدیهی است که عوارض با شیوع, تنوع و شدت بیشتری در این شکل مورد استفاده دیده شود. بنابراین، تمرکز بیشتر مبحث روی شکل IV خواهد بود.

رئیسی سهیل بازدید : 21885 زمان : نظرات ()

LUNGS HRCT

تفسیر سی تی اسکن ریه با قدرت تفکیک فوق العاده

دانشگاه ویرجینیا امریکا2013

by Soheil Raeisi

هدف از این مطلب

1-   شناسایی و تشخیص موارد زیر در HRCT :

 

مقطع نگاری کامپیوتری (CT)

 

مقــــــــــــدمه

فیزیــــــــک CT

تکنـــــیک های CT

مواد کنتــراست زا

مطالب مرتبط با CT

 

این روش تلفیق استفاده از توموگرافی معمولی(مقطع نگاری) با پردازشهای کامپیوتری می‌باشد. در این روش نیز از اشعه X استفاده می‌شود. البته دوز مورد استفاده در این روش بسیار بالاست و تفاوتهای ساختاری ای مثل استفاده از حرکت لامپ تولید کننده اشعه X و یا حرکت آشکارساز، همچنین گاهی آشکار سازهای حلقوی دور بیمار و ...، با رادیو گرافی معمولی، دارد.

ولی تصاویری از سطح مقطع‌های مختلف،در عمق دلخواه از اعضای بدن را، می‌دهد. در رادیوگرافی معمولی اطلاعات مربوط به عمق از دست می‌رفت.از طرفی نمی‌توانست بین نسوج نرم تمایز ایجاد کند. طبعاً اطلاعات کمی مربوط به چگالی بافت‌ها را نیز، در احتیارمان نمی‌گذاشت . در مقطع نگاری معمولی مشکل اول، یعنی تصویربرداری از یک مقطع دلخواه حل شد، ولی مقطع نگاری کامپیوتری دو مشکل دیگر رادیوگرافی معمولی را نیز حل کرد. یعنی حساسیت مورد نیاز برای تمایز بین نسوج نرم را دارا می‌باشد، همچنین اطلاعات کمی در مورد میزان تضعیف (ناشی از عبور اشعه از نسوج)را نیز می‌دهد. البته در این روش قدرت تفکیک بهبود نیافته و تنها بخشهای ناخواسته ،تارتر می‌شوند.

 

در حال حاضر سالیانه بیشتر از ۶۲ میلیون از این روش در آمریکا،استفاده می‌کنند و بر اساس تخمین یکی از نشریه‌های معتبر آمریکایی ۲٪ سرطان ها(نوع بدخیم) ناشی از دوز بالای استفاده شده در این روش است. تلفیق دو روش PET و CT که تحت عنوان PET/CT شناخته شده است ،روش جدیدی ست که در آن اطلاعات مربوط به آناتومی (حاصل از CT) با اطلاعات متابولیکی که مربوط به عملکرد و اجزا می‌باشند (آنچه که PETدر اختیارمان می‌گذارد) تلفیق شده و روشی مطلوب بخصوص در مطالعه تومورها می‌باشد. نکته حائز اهمیت، عدم ضرورت استفاده از دوز بالای CT در این روش است. این روش ۸۵٪ در مطالعه تومورها (تشخیص سلول‌های بدخیم از خوش خیم، مشاهده دقیق روند پیشروی سلول‌های سرطانی و بررسی پاسخ به درمان و رادیوتراپی)، ۱۰٪ در نورولوژی ،۵٪ در مطالعات قلب، استفاده می‌شود.

 

 

برای دیدن جزئیات این روش تشخیصی موس را روی عبارت سی تی اسکن در نوار ابزار بالای صفحه ،نگه دارید

 

اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آمار سایت
  • افراد آنلاین : 2
  • تعداد اعضا : 532
  • بازدید روز : 35
  • گوگل امروز : 5
  • بازدید هفته : 2,313
  • بازدید ماه : 7,443
  • بازدید سال : 104,724
  • بازدید کلی : 1,071,066