loading...

انجمن پرتونگاران برتر ایران [ISPR]

Barium Swallow Barium Meal Barium Follow Through Barium Enema IVP VCUG)  Voiding Cystourethrography) Renal Arteriography (IVU )اروگرافی ترشحی  میلوگرافی Nephrotomogaraphy Intra venous pyelography      Barium Swallow این آزمایش برای بررسی مری و گلو انجام می شود و بیمار 4 ساعت قبل از آزمون باید ناشتا باشد . در حالیکه بیمار مشغول نوشیدن باریم می باشد کلیشه هایی در پوزیشن های مختلف تهیه می گردد . این آزمایش نهایتاً 30 دقیقه به طول می انجامد . اندیکاسیون های آزمونBa.…
آخرين مطالب


Barium Swallow
Barium Meal
Barium Follow Through
Barium Enema
IVP
VCUG)  Voiding
Cystourethrography)
Renal Arteriography
(IVU )
اروگرافی ترشحی

 میلوگرافی

Nephrotomogaraphy
Intra venous pyelography

 

 
 

Barium Swallow
این آزمایش برای بررسی مری و گلو انجام می شود و بیمار 4 ساعت قبل از آزمون باید ناشتا باشد . در حالیکه بیمار مشغول نوشیدن باریم می باشد کلیشه هایی در پوزیشن های مختلف تهیه می گردد . این آزمایش نهایتاً 30 دقیقه به طول می انجامد .

اندیکاسیون های آزمونBa. Swallow 
مشکل در بلع - رفلاکس معده به مری و درد قفسه سینه


 Barium Meal
این آزمایش برای بررسی معده و اثنی عشر انجام می شود و بیمار 4 ساعت قبل از آزمون باید ناشتا باشد ، گاهی اوقات این آزمایش بدنبال Barium Swallow انجام می شود . برای آرام کردم بیمار ، آمپولهای آرامبخش استفاده می گردد . در این آزمون مخلوطی از باریم و گاز ( جهت متسع کردن معده ) به بیمار خورانده می شود و بیمار روی تخت رادیولوژی دراز می کشد سپس جهت بررسی قسمتهای مختلف معده و اثنی عشر ، در پوزیشنهای مختلف کلیشه هایی تهیه می گردد . این آزمون نهایتاً 20 دقیقه به طور می انجامد

اندیکاسیون های Ba. Meal: 

علاوه بر موارد باریم سوالو ، بقیه موارد عبارتند از : استفراغهای بی دلیل -درد ناحیه شکم- سوء هاضمه- خون در مدفوع ( که ممکن است خونریزی از معده یا اثنی عشر باشد (

تکنیکهای تصویربرداری

بیمار بر روی پهلوی چپ دراز می کشد و محلول باریم را می خورد . سپس طاقباز می خوابد در حالیکه پهلوی چپ بالا آمده و تخت به سمت سر بیمار زاویه می گیرد ( بالا می آید ) تا رفلاکس معده به وضوح دیده شود.

 

مانور والسوا جهت بررسی رفلاکس معده به کار می رود . معده و قسمت ابتدایی روده کوچک توسط فلورسکوپی در نماهای مختلف مورد بررسی قرارمیگیرند .

 عوارضآزمون

آسپیرهشدنباریم-تجمعباریموانسدادرودهبزرگ-آپاندیسیتبعلتوجودباریم-عوارضداروهایمصرف- ترشحکردنباریمبهصفاقدراثرسوراخشدگیاحتمالیمجرایگوارشی

 

 

( KUB ) پرتونگاری ساده دستگاه ادراری

 پرتونگاری ساده از دستگاه ادراری بعنوان آزمون مقدماتی جهت مطالعه کلیه ، حالب و مثانه از جهت سنگ  ،سل یا تومورها در کلیه ، پروستات و مثانه و نشان دادن سایه نسج نرم کلیه ها انجام می شود . بهتر است این آزمایش با آمادگی روده ای انجام شود . هم چنین پرتونگاری ساده را قبل از تزریق ماده حاجب در آغاز آزمون اوروگرافی بعنوان اولین کلیشه آزمایش تهیه می کنند که در صورت احتمال پوشیده شدن سنگها و کلیسفیکاسیون های ادراری بواسطه ماده حاجب از نظر پنهان نمانند
پرتونگاری ساده دستگاه ادراری در وضعیت روبرو ( AP ) صورت می گیرد

در عکسبرداری ‏KUB  بیمار باید آمادگی قبلی داشته باشد یعنی در شب قبل از رادیوگرافی با ‏تجویز مسهل های روغنی و داروهای جذب کننده گاز روده و یا داروهای کمکی به منظور به حرکت در انداختن حالات طبیعی روده در صورت وجود یبوست در بعضی افراد و تخلیه مثانه از ادرار، سعی شود تا موانع تصویری که کلیه ها و دستگاه صفراوی و غیره را می پوشاند از سر راه برداشته شوند  -   دستورات آمادگی برحسب وزن - سن - جنسیت و چگونگی حال عمومی و وضع بیماری تغییر می کند.‏ -   در صورت فوریت بیماری، بدون اتلاف وقت در همان مراجعه اول بدون هیچگونه آمادگی قبلی عکس ساده شکم گرفت که در بسیاری ازموارد یک عکس ساده فوری از شکم باعث تشخیص قطعی بیماری گردیده و اقدامات درمانی اولیه تسریع گردد.

-پرتونگاری از شکم در مواردی مانند آپاندیست کولیک نفرتیک - تصادف - بلع اجسام خارجی - انواژیناسیون - پیچ خوردگی روده و غیره که آزمایش جنبه فوری دارد زمان بسیار مهم است آزمایش بدون هیچ آمادگی قبلی انجام می شود.

 

 

Barium Follow Through
این آزمون جهت بررسی روده کوچک انجام می شود و بیمار حداقل باید 12 ساعت ناشتا باشد سپس در ابتدای آزمون 2تا 3 لیوان باریم می نوشد و برروی پهلوی راست ، روی تخت رادیولوژی دراز می کشد تا معده سریعاً از باریم تخلیه شده و باریم به روده کوچک برسد . در طول این مدت کلیشه هایی از بیمار تهیه می شود تا مسیری از روده کوچک که توسط باریم پرشده است مورد مطالعه قرار گیرد .
ممکن است پزشک رادیولوژیست از کمپرسور و حتی فشار دست خود جهت بررسی قسمتهای مختلف روده و به جریان انداختن باریم استفاده کند . این آزمون معمولاً 2 ساعت به طول می انجامد اما گاهی اوقات تا 4 ساعت نیز طول می کشد که از بیماری به بیمار دیگر فرق می کند .


 Barium Enema
این آزمون جهت بررسی کولونها ( روده بزرگ ) انجام می شود و روده ها باید تا حد ممکن تخلیه شده باشد . بیمار برروی پهلو دراز می کشد و تیوپ پلاستیکی نرمی توسط رادیولوژیست وارد رکتوم می گردد . این کار باید با حداکثر دقت و حداقل درد انجام شود . سپس بالن کوچکی که برروی تیوپ قرار دارد باد می شود تا به باقی ماندن باریم در کولونها و ثابت ماندن تیوپ در جایش کمک کند . محلول باریم وارد روده بزرگ می شود و بیمار در پوزیشنهای مختلفی دراز می کشد تا تمام سطح کولونها به باریم آغشته گردد . اکنون نوبت پمپ کردن هوا به روده می باشد  . چندین کلیشه از روده بزرگ در پوزیشنهای مختلفی تهیه می شود . بعد از اینکه کلیشه ها توسط پزشک مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت ، تیوب را از رکتوم خارج می کنند و بیمار آزاد است که به دستشویی برود . این آزمون معمولاً 45 دقیقه به طول می کشد.

 

 IVP

به رادیولوژیست این اجازه را می دهد تا با مشاهده آناتومی و عملکرد کلیه ها، مجاری ادراری و مثانه به تشخیص برسد.

IVPبه پزشک در تشخیص آنومالی های سیستم ادراری کمک می کند مثل مشاهده ی سرعت و کفایت سیستم ادراری بیمار در قابلیت دفع

IVP پزشک رادیولوژیست را قادر می سازد تا تومورهای داخل کلیه، مجاری ادراری یا مثانه را تشخیص دهد.

آمادگی

از نیمه شب قبل از آزمون، نباید چیزی بخورید یا بیاشامید. از ملین (قرص یا مایع ) در عصر قبل از آزمون استفاده کنید. در صورتیکه از داروی خاصی استفاده می کنید یا اگر به ماده خاصی آلرژی دارید به خصوص به مواد کنتراست یونی، پزشک را آگاه سازید، همچنین پزشک خود را از بیماریهای اخیر یا دیگر موارد آگاه سازید.

جواهرات، عینک و یا هر چیز فلزی یا هر لباسی که ممکن است در طول آزمون مشکلی ایجاد کند را خارج کنید.

زنان در صورتی که باردار هستند یا احتمال بارداری می دهند پزشک یا تکنولوژیست  رامطلع سازند. بسیاری از تصاویر این آزمونها در طول دوران بارداری به دلیل خطر برای جنین انجام نمی شوند. اگر انجام رادیولوژی ضروری است، آزمون با تشعشع کمتری به بدن انجام خواهد شد.

آزمون IVP تقریبا" به مدت یک ساعت طول می کشد. هر چند به علت سرعت کم تخلیه بعضی از کلیه ها آزمون ممکن است تا 4 ساعت طول بکشد.

بعضی از بیماران ممکن است گرما، احساس خارش ملایم و یک مزه فلزی را در دهان خود بعد از جریان یافتن ماده کنتراست در سراسر بدن احساس کنند. این اثرات جانبی رایج معمولا" بعد از یک تا دو دقیقه ناپدید شده و بی ضرر هستند.

بندرت بعضی بیماران واکنشهای حساسیتی خواهند داشت. خارش ادامه دار یا همراه با کهیر به سادگی توسط دارو درمان خواهد شد.

در موارد نادری، ممکن است بیمار دچار نفس تنگی شده و یا تورمی در گلو یا دیگر قسمتهای بدنش ایجاد شود. این علائم می توانند نشانه هایی از واکنشهای جدی دیگر باشند که باید فورا درمان شوند. پس اگر این علائم را احساس کردید سریعا به پزشک خبر دهید.

مواد کنتراست رنگ ادرار را تغییر نمی دهد یا ناراحتی هنگام ادرار کردن ایجاد نخواهد کرد. اگر این علائم را بعد از آزمون IVP داشتید به پزشک خود فورا خبر دهید.

 

سیستو ارتروگرافی در حین ادرار کردن
(VCUG)  Voiding Cystourethrography
مطالعه رادیولوژیک مثانه و مجرای ادراری پس از پرشدن مثانه با ماده حاجب یددار و تخلیه ماده حاجب در حین ادرار کردن  است

اندیکاسیون :

-عفونتهای مزمن دستگاه ادراری

-ناهنجاری های مادرزادی مثانه

-بی اختیاری ادرار( stress incontinence )

بزرگی پروستات

تنگی مجرا urethral stricture

قبل از شروع آزمایش، مثانه کاملاً‌ تخلیه شده و نیازی به منع استفاده از غذا و آب نیست فقط در بعضی از بیماران ممکن است از آرامبخش استفاده شود. این روش بخصوص برای اطفال کاربرد گسترده دارد

بیمار طاقباز روی تخت می خوابد و در شرایط کاملاً استریل سوند بالون دار به اندازه مناسب وارد مثانه شده و در صورت وجود ادرار باقی مانده آن را تخلیه کرده و با فشار مناسب ماده حاجب رقیق شده به آهستگی تزریق می شود و مثانه کاملاً از ماده حاجب پر می شودسوند بیرون کشیده میشود، سپس بیمار برروی شکم چرخیده و بترتیبی که مفصل ران و زانوی راست بجلو خم شده ( Sims position ) قرارگرفته تابش در شرایطی که بیمار در حال ادرار کردن است انجام می شود. برای بیمارانی که در حالت خوابیده نمی توانند براحتی ادرار کنند می توان تخت را بحالت عمودی درآورده و ادرار کنند. همچنین در بچه هایی که نمی توانند ادرار کنند با فشار به بالای پوبیس راحت تر ادرار تخلیه می شود. در صورت وجود رفلکس حالب، در کلیشه پرتونگاری بخوبی مشاهده میشود. سپس بیمار طاقباز می خوابد و با فیلم بزرگ ( 17*14 اینچ ) تمام سیستم ادراری مورد مطالعه قرار می گیرد، چنانچه تصویر ماده حاجب در کلیه دیده می شود رفلکس حالب تائید می شود.

بمنظور بررسی فیستول مثانه به واژن و مثانه به رکتوم (vaginalvesico fistula ) ( Recto vesical fistula ) پرتونگاری در وضعیت نیمرخ از لگن انجام می شود، جهت مطالعه بی اختیاری ادرار تکنیک مشابه آزمایش VCUG برای مطالعه رفلکس حالب می باشد، پس از پرشدن کامل مثانه، وضعیتهای ایستاده نیمرخ مثانه، نیمرخ مثانه در حال زور زدن و نیمرخ مثانه در حال ادرار کردن بترتیبی که ساکروم و سمفینرپوبیس درکلیشه ها بخوبی مشاهده می شود ، پرتونگاری صورت می گیرد
آخرین فیلم در آ‍زمون VCUG شامل فیلم تخلیه مثانه ( PVC ) که ترجیحاً با فیلم بزرگ از تمام سیستم ادراری انجام می گردد.

 

 .(IVU ) اروگرافی ترشحی

آزمایش اروگرافی یکی از اساسی ترین روشهای تصویربرداری از دستگاه ادراری با تزریق ماده حاجب یددار محلول در آب داخل وریدی است، ماده حاجب از طریق خون به کلیه ها می رسد و چون عوامل کنتراست بواسطه توبولهای کلیوی جذب دوباره نمی شود باعث افزایش غلظت ماده حاجب در ادرار می شود.

 اروگرافی ترشحی ( IVU ).

آمادگی بیمار ( Patient Preparation )
نکاتی که جهت آمادگی بیمار حائز اهمیت است شامل :
1-
 عاری شدن مواد دفعی و گاز از روده ها که در اغلب سرویسهای رادیولژی با خوردن مسهل روغنی مانند روغن کرچک یا Laxaricine بمقدار 40 گرم عصر روز قبل از آزمایش استفاده می شود ، - دو تا سه روز قبل از آزمایش بیمار را تحت رژیم غذایی کم حجم با خوردن مسهل ملایم مانند قرص بیزاکودیل روزی دو تا سه عدد قرار می دهند و سپس از نیمه شب قبل از روز آزمایش بیمار ناشتا می ماند . در مواردی که بیمار قادر به خوردن مسهل از راه دهان نباشد ،‌ از شیاف بیزاکردیل و در نزد بیماران بستری در بیمارستان تنقیه آب و روغن زیتون استفاده می شود . اطفال و بیمارانی که همیشه اسهال دارند ، نیازی به خوردن مسهل ندارند                                  -به اطفال در شروع آزمایش نوشابه های گازدار خورانده شده تا باعث انبساط گاز معده ( Gas distention stomach ) شده و تصاویر کلیه ها پس از تزریق ماده حاجب در زمینه تیره معده به خوبی قابل بررسی باشد .
2-
 منع استفاده از مایعات بمدت چند ساعت قبل از آزمایش در بیمارانی که عملکرد فیزیولوژیکی کلیه های آنها طبیعی است3- بیمارانی که سابقه حساسیت نسبت به بعضی از غذاها ( ماهی ) ، میوه ها و بعضی داروها مانند پنی سیلین دارند ، تجویز داروی ضد حساسیت مانند آمپول هیدروکورتیزون قبل از تزریق ماده حاجب ضروری است و از داروهای حاجب با فشار اسمزی پائین و غیر آیونی مانند امنیپاک  ( Omnipaque )  برای آنها استفاده می شود .
4-
 تهیه نسخه به منظور تهیه کردن مواد حاجب ، سرنگ ، اسکالپ وین ، داروی ضد حساسیت و مسهل و تشریح آزمایش برای آگاهی و همراهی بیمار روز قبل از پرتونگاری تجویز می شود .
5-
 اطمینان از عدم بارداری خانم ها در تمام آزمونهای رادیولژی ضروری است .
6-
 نصب حائل پائی و شانه ای تخت رادیولژی ( Foat and shoulder support ) و مهیا بودن داروهای اورژانس و اکسیژن الزامی میباشد .

 

 

 میلوگرافی

مطالعه رادیولوژیک کانال مهره ای با تزریق ماده کنتراست در فضای تحت عنکبوتیه به روش های   کمری ، گردنی و سوراخ پس سری را میلو گرافی می نامند.

امادگی بیمار:

-امادگی خاصی برای این ازما یش وجود ندارد.ولی بهتر است بیمار چند ساعت قبل از ازمایش از خوردن  غذا و مایعات اجتناب نماید.

-برای بیمار مضطرب  از ارامبخش قبل از شروع ازمایش استفاده شود.

آمادگی بیمار ( Patient Preparation )

1عاری شدن مواد دفعی و گاز از روده ها که در اغلب سرویسهای رادیولژی با خوردن مسهل روغنی مانند روغن کرچک بمقدار 40 گرم عصر روز قبل از آزمایش استفاده می شود ، بعضی از مراکز رادیولوژی ، دو تا سه روز قبل از آزمایش بیمار را تحت رژیم غذایی کم حجم با خوردن مسهل ملایم مانند قرص بیزاکودیل روزی دو تا سه عدد قرار می دهند و سپس از نیمه شب قبل از روز آزمایش بیمار ناشتا می ماند . در مورد بیمارانی که مسهل روغنی عصر روز قبل از آزمایش میل می کنند ، باید به این نکته تأکید شود که بیمار تا قبل از خواب فعالیت قابل توجه داشته تا مسهل اثر مثبت بگذارد . در مواردی که بیمار قادر به خوردن مسهل از راه دهان نباشد ،‌ از شیاف بیزاکردیل و در نزد بیماران بستری در بیمارستان تنقیه آب و روغن زیتون استفاده می شود . اطفال و بیمارانی که همیشه اسهال دارند ، نیازی به خوردن مسهل ندارند و به اطفال در شروع آزمایش نوشابه های گازدار خورانده شده تا باعث انبساط گاز معده ( Gas distention stomach ) شده و تصاویر کلیه ها پس از تزریق ماده حاجب در زمینه تیره معده به خوبی قابل بررسی باشد .

 2-منع استفاده از مایعات بمدت چند ساعت قبل از آزمایش در بیمارانی که عملکرد فیزیولوژیکی کلیه های آنها طبیعی است و در نتیجه باعث افزایش غلظت ماده حاجب در ادرار و مهیا ساختن تصویر ایده آل از سیستم پیلوکالیس ها می شود . ولی برای بیمارانی که مبتلا به نارسائی کلیوی و قلبی ، دیابت ، بالا بودن میزان اسید اوریک و میلوما مغز استخوان هستند و در اطفال و نوزادان که محدود کردن مایعات باعث به هم خوردن بالانس الکترولیتها می شود ، بهیچ وجه توصیه نمی شود . در آزمون پیلوگرافی رتروگراد چند ساعت قبل از آزمایش بیمار باید کاملاً هیدراته باشد .

3-بیمارانی که سابقه حساسیت نسبت به بعضی از غذاها ( ماهی ) ، میوه ها و بعضی داروها مانند پنی سیلین دارند ، تجویز داروی ضد حساسیت مانند آمپول هیدروکورتیزون قبل از تزریق ماده حاجب ضروری است و از داروهای حاجب با فشار اسمزی پائین و غیر یونی مانند  ( Omnipaque )  برای آنها استفاده می شود .

4- تهیه نسخه به منظور تهیه کردن مواد حاجب ، سرنگ ، اسکالپ وین ، داروی ضد حساسیت و مسهل و تشریح آزمایش برای آگاهی و همراهی بیمار روز قبل از پرتونگاری تجویز می شود .

5-اطمینان از عدم بارداری خانم ها در تمام آزمونهای رادیولژی ضروری است .

6- مهیا بودن داروهای اورژانس و اکسیژن الزامی میباشد .

 

 

Nephrotomogaraphy  


بعد از تزریق ماده کنتراست توسط توموگرافی پارانشیم کلیه ، نفرون ها ، مجاری جمع کننده ادرار بلافاصله به بهترین شکل دیده می شود .
اندیکاسیون : 

-ارزیابی فشار خون بالای کلیوی( Renal hyper Tension)

-کیستها و تومورهای کلیوی .
کنترااندیکاسیون ها :

-حساسیت بیمار به داروی حاجب

-ضعف عملکرد کلیه.
تزریق داروی کنتراست در این آزمون به صورت Intra Venous ( IV ) و یا Bolus injection می باشد. در این روش میزان زیادی ماده کنتراست با غلظت یونی بالا توسط سرنگی که در ورید آنتی کوبیتال ( Antecubital ) قرار دارد ، تزریق می شود در حالیکه ماده حاجب در خون در حال جریان است ، عروق خونی کلیه و بافت کورتیکومدولاری بصورت ویژه دیده می شود .

 آمادگی بیمار : اقدامات قبل از این آزمون تقریباً مشابه آزمون IVU می باشد

 Intra venouspyelography

یک آزمون رادیولوژی از کلیه ها مجاری ادراری و مثانه است که از مواد کنتراست یونی تزریق شونده داخل ورید استفاده می شود.

این تصویربرداری رادیولوژی شامل پرتودهی به قسمتی از بدن با استفاده از دز کمی از پرتوهای یونیزان است که تصاویری از داخل بدن ایجاد می کند.

زمانی که ماده کنتراست به داخل وریدی از دست بیمار تزریق می شود این ماده از طریق جریان خون به حرکت در آمده و در کلیه ها و سیستم ادراری تجمع می یابند و این مناطق را به رنگ سفید در می آورند.


آرتریوگرافی کلیه     
 Renal Arteriography

 در این آزمون کاتتر از طریق آئورت تا نزدیکی کلیه آمده و با تزریق ماده حاجب،‌ سیستم شریانی هر دو کلیه تصویربرداری می گردد


ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آمار سایت
  • افراد آنلاین : 2
  • تعداد اعضا : 532
  • بازدید روز : 229
  • گوگل امروز : 26
  • بازدید هفته : 812
  • بازدید ماه : 9,104
  • بازدید سال : 106,385
  • بازدید کلی : 1,072,727