loading...

انجمن پرتونگاران برتر ایران [ISPR]

 University of Virginia Upper G.I tract Biphasic-Contrast Exam ارزیابی جهاز گوارشی فوقانی با کنتراست بایفازیک تهیه و ترجمه : سهیل رئیسی هرگونه کی برداری برای دیگر وبسایت ها ممنوع بوده و شرعا حرام می باشد       مقدمه: تعدادی تکنیک رادیوگرافی برای بررسی جهاز گوارشی فوقانی مطرح شده است. آزمون کنتراست مضاعف (DC) که بواسط ژاپنی ها معروف شد ، نیاز به مقدار کمی باریم با چگالی بالا برای پوشاندن سطح مخاطی و هوا یا گاز CO2 برای اتساع مجرا دارد. در این تکنیک بهترین حالت انحناهای…
آخرين مطالب


 University of Virginia

Upper G.I tract Biphasic-Contrast Exam

ارزیابی جهاز گوارشی فوقانی با کنتراست بایفازیک

تهیه و ترجمه : سهیل رئیسی

هرگونه کی برداری برای دیگر وبسایت ها ممنوع بوده و شرعا حرام می باشد 

 

 

 

مقدمه:

تعدادی تکنیک رادیوگرافی برای بررسی جهاز گوارشی فوقانی مطرح شده است. آزمون کنتراست مضاعف (DC) که بواسط ژاپنی ها معروف شد ، نیاز به مقدار کمی باریم با چگالی بالا برای پوشاندن سطح مخاطی و هوا یا گاز CO2 برای اتساع مجرا دارد. در این تکنیک بهترین حالت انحناهای بزرگ و کوچک ، دیواره خلفی معده را می بینیم در این حالت دیدن تصاویر رضایت بخش دیواره قدامی معده و دئودنوم بسیار مشکل است. حتی قبل از گسترش متد کنتراست مضاعف، معمول بود که برای دیدن دیواره قدامی این ساختار ، معده و دئودنوم را با یک باریم با چگالی پایین پر می کردند و از یک کمپرس مدرج استفاده می کردند که به کارشناس اجازه دیدن احشا را بواسطه آن دهد- که همچنین این روش تک کنتراست با اعمال فشار (SCGC) نیز نامیده می شد.

روش کنتراست بایفازیک که در سال 1977 بوسیله اپ دن ارس معرفی شد ، یک روش استاندارد شده است که ترکیبی از بهترین ویژگی از DC و تکنیک های SCGC در یک روش تشخیصی است. این بهترین روش برای نشان دادن کنتراست ساده باریم است که می تواند یک پوشش عالی از مخاط را بهمراه اتساع گازی در روش DC و همچنین شفافیت کافی برای دیدن به واسطه مواد کنتراست روش SCGC را به ارمغان بیاورد. برای رسیدن به این هدف ، یک باریم با دانسیته متوسط که بطور هم زمان می تواند با یک ماده مولد گاز در قالب یک نوشیدنی گاز دار  سرد استفاده گردد، تهیه شده است.

 

 

آزمون مقدماتی

تکنیک اسپات فیلم: KVp 90 برای تمام فیلم های کنتراست مضاعف استفاده شود. وهمچنین KVp 125 برای تمام تک کنتراست ها استفاده شود.

یک آزمون کنتراست بایفازیک باید برای تمام بیماران قابل اجر باشد. اگر یک بیمار عدم توانایی در همکاری لازمه را دارد یا خیلی ضعیف است آزمون باید با آزمون تک کنتراست تکمیل گردد و از قسمت کنتراست مضاعف صرف نظر شود.

سوال های مورد پرسش از بیمار

سابقه اختلالات مشابه

داشتن جراحی های پیشین در ناحیه شکم

NPO بودن (ناشتا) از شب قبل از آزمایش

احتمال بارداری

توضیحات لازم برای بیمار

 تشریح چگونگی تنظیم فاز تنفسی برای اسپات فیلم؛ احتیاط کند که بعد از نوشیدن ماده کنتراست آروغ نزند.

 

لوازم مورد نیاز

روز قبل از انجام آزمون: ظرف ماده کنتراست را با یک لیتر باریم شامپانی پر کنید.(96.8% W/V). (سه تا نصفه لیوان باریم- 3/2 لیوان باریم E-Z-HD100 ml MC متیل سلولز 6 mlMylicon و 1000 ml آب)

روز انجام آزمون: ظرف را تکان دهید و به ان CO2 اضافه کنید. ظرف را در محفظه یخ قرار دهید. قبل از هر بار مصرف آنرا خوب تکان دهید.

·       باریم با غلظت بالا (چگالب بالا ویسکوزیته بالا E-Z-HD250% W/V ) 30ml (1اونس)

·       گلوکاگون 0.2 mg در یک ml سرنگ (در صورت لزوم 0.3 mg)

·       کمپرس کوچک پدال دار با تریاژ (Holzknecht paddle)

·       بالون کمپرس پدال دار

·       دستکش سربی - در صورت لزوم برای نگه داری کمپرسور

 

اگر بیمار هر دو آزمون barium swallow و UGI را دارد، ابتدا آزمون UGI و سپس آزمون barium swallow انجام شود.

نحوه انجام آزمون

 توجه کنید که تمام پوزیشن های توضیح داده شده به تیوپ اشعه وابسته است.

1-  در حالی که بیمار بصورت سوپاین دراز کشیده است (به آهستگی 0.2 mg گلوکاگون را به صورت داخل وریدی به بیمار تزریق کنید، اگر مبتدی یا کند هستید تزریق 0.3mg بهتر است.)

وضعیت تیوپ را در حالت ایستاده قرار دهید. و از بیمار بخواهید پشت به بوکی بایستد.(اگر بیمار توانایی ایستادن را ندارد، سر تخت را 30 تا 45 درجه به بالا متمایل کنید). و سریعا فلوروسکوپ شکمی را برای بررسی کنترا اندیکاسین ها آزمون انجام دهید: وجود گاز آزاد در زیر دیافراگم یا وجود رسوب و یا باقیمانده باریم در اثر انجام ازمون های قبلی.

 سریعا قبل از استفاده از ماده گاز دار، آن را به شدت تکان دهید و باریم را در یک لیوان بریزید. نیمی از لیوان را پرده و برای انجام آزمون به دست چپ بیمار بدهید.

2- بیمار را کمی به چپ بچرخانید تا در وضعیت LPO قرار گیرد. در این حالت از روی هم افتادگی مهره ها و مری جلوگیری می شود.

3- از بیمار بخواهید تا نیمی از لیوان حاوی ماده کنتراست جوشان سریعا بنوشد و آروغ نزند. در حالی که بیمار ماده کنتراست را می خورد مری را اسکن کنید. دو اسپات کنتراست مضاعف (در یک فیلم با KVp 90) ـ یکی برای قسمت بالای مری و دیگری برای پایین آن (شامل کاردیا) ـ در طول حداکثر اتساع گاز پی از ازبین رفتن حباب ها تهیه کنید.

 ارزیابی مری و معده و عثنی عشر با کنتراست

 

4- سپس دوباره لیوان را تا نیمه از باریم در حال جوشیدن پرکرده و همان فیلم های قبلی را در وضعیت RPO در حالی که بیمار لیوان را در دست راست خود گرفته انجام دهید. اکسپوز را در حال حبس نفس و بعد از خوردن ماده کنتراست انجام دهید.

 

5- بیمار به حالت سوپاین دراز کشیده و یک بالشتک زیر سر بیمار قرار دهید.

6- از بیمار بخواهید به سمت چپ بدن خوش 360درجه بچرخد و در وضعیت LPO ثابت گردد. این عمل به منظور پوشش مناسب موکوس معده در زمانی است توسط CO2 پرشده و همچنین برای متورم شدن لومن های معده است.

7- چهار اسپات فیلم از از ابتدا و انتهای معده تهیه کنید. اگر از سیستم دیجیتال استفاده می کنید می توانید از بزرگنمایی نیز بهره ببرید.(KVp 90) نماهای لازم از قرار زیرند

آنتروم معده (LPO)

 

 

تنه معده ، بخش تحتانی (وضعیت Supine AP)

 

برای فوندوس (right lateral)

 

قسمت فوقانی تنه معده (RPO). ( سر تخت را به اندازه 15 درجه بالاببرید تا باریم از پشت به فندوس معده بیاید)

 

8- برای پوشش دوباره کامل موکوس ها توسط باریم از بیمار بخواهید بصورت پاد ساعت گرد( زمانی که از سمت پای بیما به او نگاه می کنید) بچرخد. و در وضعیت LPO ثابت گردد.

9- چهار اسپات از تمام معده در حالت های زیر تهیه کنید.

 وضعیت LPO


وضعیت AP در حالت supine

 در وضعیت RPO ( ابتدا بیمار را در وضعیت right lateral قرار دهید سپس سر تخت را 15 درجه بالا ببرید تا باریم به فندوس معده برسد.

 

 

در وضعیت Right Lateral (صبر کنید تا بخش C مانند دئودنوم توسط باریم پرشود؛ و این فیلم را در آخر انجام دهید.

10- KVp را به 125 برای تصویربرداری SCGC (تک کنتراست با اعمال فشار) افزایش دهید. بیمار در در وضعیت RAO قرار دهید. پدال کمپرس را در زیر بیمار جایگذاری کرده و سپس بالون را پراز باد کنید تا بر بولب دئودنوم فشار وارد شود. سپس یک اسپات فیلم SCGC از دئودنوم و یک اسپات فیلم SC از قسمت متورم پروگزیمال دئودنوم تهیه کنید. 

 

11- تیوپ اشعه را در حالت ایستاده قرار دهید. از پدالHolzknecht  یا کمپرس مخروطی روی فلوروسکوپ استفاده کنید تا بتوان کمپرس مدرج بولب دئودنال را مشاهده کرد. دو SCGC از بولب تهیه کنید.

12- سپس از کمپرس مخروطی در فلوروسکوپ استفاده کنید (اگر بیمار چاق بود می توان از پدال Holzknecht استفاده کرد) و دو اسپات SCGC در حالت های زیر تهیه کنید:

آنتروم معده (وضعیت LPO)

 

آنتروم و تنه معده (وضعیت LPO یا AP)

تنه معده (وضعیت AP)

تنه و فندوس معده (RPO)

 

13-KVp را تا 90 کاهش دهید . بیمار را به در وضعیت LPO قرار دهید. سریعا مدیاستینوم را اسکن کنید تا از خالی بودن ازوفاگوس مطمئن شوید. تخت را به حالت عرضی برگردانید و فلوروسکوپی را ادامه دهید. دو اسپات فیلم DC از بولب دئودنوم و دو اسپات فیلم DC از هوای پرشده در C  لوپ تهیه کنید.

 

14- بر ای مشاهده ریفلاکس خود به خودی معده به مری ، بیمار را در وضعیت RAO قرار دهید.

KVp را تا 125 افزایش داده و بیمار مقداری باریم رقیق میل کند باریم غیر گاز دار بهمراه نی) میزان جابجایی مری را مشاهده کنید و سپس بدنبال ضایعات آناتومیکی بگردید. یک اسپات فیلم SC از باریم متسع شده در پایین مری و کاردیای معده در حالت حبس نفس و یک اسپات SC از همان مناطق برای با مانور والسالوا برای ارزیابی فتق هیاتال تدریجی تهیه نمائید.

 

16- در انتها یک فیلم کامل از شکم در وضعیت Prone تهیه نمائید.

 References

 

 

1.     Op den Orth JO, Ploem S: The standard biphasic-contrast gastric series. Radiology 1977; 122:530-532.

2.     Op den Orth JO: The Standard Biphasic Contrast Examination of the Stomach and Duodenum. Methods, Results and Radiological Atlas. Martinus Nijhoff, The Hague, 1979.

3.     de Lange EE, Shaffer HA Jr.: Barium suspension formulation for use with the bubbly barium method. Radiology 1985; 154:825.

4.     de Lange EE, Shaffer HA Jr, Croft BY. Radiographic examination of the stomach: Comparison of single-, double-, and biphasic-contrast methods. European J Radiol 1990; 10:167-174.

 

 ***تمامی حقوق محفوظ می باشد***

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط فاطمه ال در تاریخ 3 سال پیش و 23:01 دقیقه ارسال شده است

مطالبتون جالب بود.با اینکه اینهارو در دوره کاردانی خونده بودم ولی تقریبا یادم رفته بود.ممنون که به اشتراک گذاشتید.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آمار سایت
  • افراد آنلاین : 2
  • تعداد اعضا : 532
  • بازدید روز : 378
  • گوگل امروز : 100
  • بازدید هفته : 675
  • بازدید ماه : 900
  • بازدید سال : 63,189
  • بازدید کلی : 1,029,531