loading...

انجمن پرتونگاران برتر ایران [ISPR]

پولیپ روده عبارت است از رشد بیشاز حد بافت موکوزی دیواره کولون که بسایر مورد توجه پزشکان و رادیولوژیست ها قرار دارد چرا که احتمال سرطان
آخرين مطالب


پولیپ کولون

ترجمه و گردآوری توسط سهیل رئیسی

 

 

عبارت است از رشد بیشاز حد بافت موکوزی دیواره کولون که بسیار مورد توجه پزشکان و رادیولوژیست ها قرار دارد چرا که احتمال سرطان کولون از پیشرفت پولیپ های آدنوماتوز وجود دارد.

 

پاتولوژی

پولیپ های آدنوماتوز

·        پولیپ های توبولار (لوله ای)

·        پولیپ های توبولوویلوس

·        پولیپ های ویلوس (پرزدار کرکی)

·        پولیپ های دیسپلاستیک

پولیپ هامارتوماتوس

پولیپ های هایپر پلاستیک

پولیپ های التهابی

پولیپ های لنفاوی

اغلب پولیپ های کولون و رکتوم از نوع التهابی و متاپلاستیک بوده و معمولا اندازه ای در حد 5 میلی متر و کمتر از آن را دارند و پتانسیل بدخیم شدن در آنها وجود ندارد. اغلب پولیپ های بزرگتر از اندازه مذکور پولیپ های آدنوماتوز می باشند.در مورد پولیپ های آدنومانوز نظر بر این است که پیشرفت هیستولوژیکال از آدنوما به دیسپلازی به کارسینوما وجود دارد. بنابراین پایش آنها به عنوان سلول های پیش سرطانی سودمند است. خطر انحصاری برای تبدیل شدن پولیپ به سرطان کم است. با رنج 3 درصد و تصور بر این است که حدود 10 تا 15 سال زمان لازم است که سرطان جایگزین پلیپ شود.

این بیماری در بیماران با سابقه خانوادگی پولیپ ادنوماتوز (FAP) به طور محسوسی افزایش یافته و شمار زیادی از صد فرد از آنها در خطر سرطانی و بدخیم شدن قرار دارند.

 

 

 

موارد مستعد و عوامل موثر

شیوع آن با افزایش سن [در افراد عادی] بیشتر می شود:

·        3 درصد در سومین دهه زندگی

·        10 درصد در هفتمین دهه زندگی

·        26 درصد در نهمین دهه زندگی

·        و روی هم رفته به طور کلی شیوع آن 11 درصد در تمامی سن ها است.

اغلب (60درصد موارد) در رکتوم و سیگموئید اتفاق می افتد

 

یافته های تصویربرداری

روش های تصویر برداری کنونی قادر نیست بین انواع مختلف پولیپ از نظر بافت شناسی تمایز ایجاد کند.

پولیپ های کولون اغلب در طی کولونوسکوپی شناسایی می شوند.به نظر می رسد کولونوسکوپی استاندارد طلایی برای تشخیص است. در کولونوسکوپی همچنین توانایی برداشتن پولیپ وجود دارد. سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر نیز ممکن است به کاربرده شود اما در آن تمام کولون قابل مشاهده نیست.

رادیوگرافی:

روش های غیر تهاجمی تصویربرداری رادیولوژیکی نیز قادر به مشخص کردن پولیپ هستند. به طور سنتی روش باریم انما انجام می شد (معمولا باریم انما دابل کنتراست برای تشخیص پولیپ کاربرد داشت). با این حال سی تی کولونوسکوپی در حال افزایش ایفای نقش و  کاربرد برای مشخص کردن پولیپ است. باریم انما به طور قابل محسوسی حساسیت پایینی در مشخص کردن پولیپ دارد (فقط 50 درصد پولیپ های زیر 1 سانت که در کولونوسکوپی دیده می شوند در باریم انمای دابل کنتراست قابل تشخیص اند). در تصویر زیر یک گرافی کلوزآپ باریم انما دابل کنتراست از ناحیه سیگموئید را مشاهده می کنید. لایه نازک و دراز باریم نشان دهنده یک پولیپ ساقه دار می باشد پیکان زرد رنگ نشان دهنده ساقه و پیکان سفید رنگ سرپولیپ را نشان می دهد.

 پولیپ روده 

نوع پایه دار و یا فاقد پایه آن را می توان مانند تصویر بالا در تصاویر رادیولوژیکی مشاهده نمود. و ساقه های زیر 2 سانتی متر تقریبا همیشه خوش خیم اند.

خوش خیم و یا بدخیم بودن پولیپ را می توان از راههای زیر نشان داد:

اندازه (همانگونه که در بالا ذکر شد)

ساقه دار بودن ( ضایعات موجود روی ساقه شانس کمتری نسبت ضایعات همسان بدون ساقه  از جهت بدخیمی دارند و حتی اگر ضایعات روی ساقه بدخیم نیز باشند احتمال کمتری برای پراکنده شدن به دیگر نقاط دارند).

تصویر زیر یک باریم انمای دابل کنتراست از یک مرد 58 ساله می باشد که در پایین تر از خم طحالی آن یک پولیپ با تغییرات بدخیمی دیده می شود.

پولیپ

 

سی تی اسکن:


سی تی کولونوگرافی (CTC) به تصاویر داخل کولون گفته می شود که با استفاده از تکنولوژی هلیکال و مولتی دتکتور و تصاویر حجمی به دست می آید. برای حصول چنین تصویری به برش های پیاپی 1 تا 3 میلی متری در یک فاز تنفسی نیاز است.

 

تصاویر دو بعدی سی تی اسکن:

پولیپ روده

پولیپ روده

 

MRI

MRI نیز می تواند کولون را به طور پیوسته با مقاطع 5 میلی متری و یا کمتر با fast T1-   یا   T2-weighted با ماتریس های 512 در 512 نمایش دهد. اما تمام دستگاه های ام آر آی قادر نیستند با سرعت کافی به این سایز ماتریس دست یابند. و همانند CT باید کولون دیلاته و خالی باشد.

توجه: از سونوگرافی و پزشکی هسته ای برای تصویربرداری از پولیپ استفاده نمی شود.

 

پیشگیری و درمان

به دلیل مناسب بودن غربال گری ، مطالعات غربالگری (معمولا کولونوسکوپی) در سن 50 سالگی برای زنان و مردان پیشنهاد می شود.با این حال حقیقت داشتن [صحت] برنامه غربالگری به ناحیه مورد بررسی و فاکتورهای خطر آن وابسته است. غربالگری در سن 40 و کمتراز آن برای بیمارانی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند پیشنهاد می شود(مثلا FAP ها). بیماران مبتلا به FAP اغلب خدمات پیشگیری کننده توتال کولکتومی دریافت می کنند.

میزان خطر ابتلا به سرطان از پولیپ کولون با توجه به اندازه پولیپ متفاوت است

·        کوچکتر از 5mm : 0 درصد خطر سرطان

·        بین 5mm تا 9mm: 1 تا 2 درصد در خطر سرطان

·        بین 10mm تا 20mm: حدود 10 درصد در خطر سرطان

·        بیشتر از 20mm: 40 تا 50 درصد در خطر سرطان

ویژگی های دیگر ممکن است اشاره بر این داشته باشند که یک پولیپ بیشتر در معرض خطر قرار دارد

·        آدنومای 3 و یا بیشتر

·        دیسپلازی گرید بالا

·        خصوصیات Villous [پرز]

چنین بیماران در معرض خطر باید در فواصل زودتر از حالت عادی تحت غربالگری قرار گیرند.(پیشتهاد می شود هر سه سال یکبار تحت کولونوسکوپی قرار گیرند). بیماران در خطر کمتر می تواند بین 5 تا 10 سال و بیماران مبتلا به پولیپ هایپر پلاستیک نیاز دارند که هر 10سال همانند افراد عادی مورد پایش قرار بگیرند.

 

References
 
·         de Haan MC, Pickhardt PJ, Stoker J. CT colonography: accuracy, acceptance, safety and position in organised population screening. Gut. 2015;64 (2): 342-50.doi:10.1136/gutjnl-2014-308696 - Pubmed citation
 
·         Pickhardt PJ, Hassan C, Halligan S et-al. Colorectal cancer: CT colonography and colonoscopy for detection-systematic review and meta-analysis. Radiology. 2011;259 (2): 393-405. doi:10.1148/radiol.11101887 - Free text at pubmed -Pubmed citation
·         Winawer SJ, Zauber AG, Fletcher RH et-al. Guidelines for colonoscopy surveillance after polypectomy: a consensus update by the US Multi-Society Task Force on Colorectal Cancer and the American Cancer Society. Gastroenterology. 2006;130 (6): 1872-85. doi:10.1053/j.gastro.2006.03.012 -Pubmed citation
 
·         McFarland EG, Fletcher JG, Pickhardt P, Dachman A, Yee J, McCollough CH, et al. ACR Colon Cancer Committee white paper: status of CT colonography 2009. J Am Coll Radiol. 2009 Nov. 6(11):756-772.e4.[Medline].
·         Ginnerup Pedersen B, Rosenkilde M, Christiansen TE, Laurberg S. Extracolonic findings at computed tomography colonography are a challenge. Gut. 2003 Dec. 52(12):1744-7. [Medline][Full Text].
·         Khan KY, Xiong T, McCafferty I, et al. Frequency and impact of extracolonic findings detected at computed tomographic colonography in a symptomatic population. Br J Surg. 2007 Mar. 94(3):355-61. [Medline].
·         Thornton E, Morrin MM, Yee J. Current status of MR colonography. Radiographics. 2010 Jan-Feb. 30(1):201-18. [Medline].
·         Mandair D, Caplin ME. Colonic and rectal NET's. Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2012 Dec. 26(6):775-89. [Medline].
·         Pearlman J. Nuclear Magnetic Resonance Spectral Signatures of Liquid Crystals in Human Arteroma as Basis for Multi-dimensional Digital Imaging of Atherosclerosis. Charlottesville, Va: University of Virginia School of Engineering and Applied Science; 1986.
 
 
 
 
 
 
 

 •  

 

 

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 532
 • بازدید روز : 360
 • گوگل امروز : 98
 • بازدید هفته : 657
 • بازدید ماه : 882
 • بازدید سال : 63,171
 • بازدید کلی : 1,029,513