loading...

انجمن پرتونگاران برتر ایران [ISPR]

رادیولوژی یا پرتوشناسی چیست؟ بازار کار رشته رادیولوژی-وظایف کارشناس پرتوشناسی-درس های این رشته در طول تحصیل-آینده تحصیلی رادیولوژی
آخرين مطالب


MARY.KH2013 بازدید : 5646 زمان : نظرات ()

پرتونگار برتر : مریم خدادادی

رادیولوژی چیست؟

معنای لغوی آن پرتو شناسی است و یک شاخه  یا تخصص از علوم پایه پزشکی می باشد.

پرتوشناسی با به کارگیری فناوری تصویربرداری توسط تابش و اشعه ایکس،امواج فراصوت و میدان های مغناطیسی به تشخیص بیماری می پردازد. برای نخستین بار رادیوگرافی در میدان جنگ برای تصویربرداری از بدن سربازان زخمی مورد استفاده قرار گرفت .

روش های مختلفی برای تصویربرداری از بدن وجود دارد که ابتدایی ترین آنها رادیوگرافی معمولی می باشد.در سطوح بالاتر آنژیوگرافی، سی تی اسکن،اسکن ام آر آی ،انواع روش های تصویربرداری رادیوایزوتوپی اشاره کرد.

با توجه به اینکه محل کار پرتونگار بیمارستان است از همین رو دانشجوی این رشته باید حس کار در بیمارستان و با بیماران را داشته باشد.برنامه آموزشی مقطع کارشناسی پیوسته رادیولوژی ,در راستای تربیت کارشناسان پرتو شناسی با توانمندی مناسب جهت استفاده از دستگاه ها و فناوری های جدید در زمینه تصویر برداری پزشکی طراحی شده است .در این دوره دانشجو علاوه بر اینکه مهارت ها و علم تصویر برداری با استفاده از تکنولوژی های متنوع رادیولوژی را می آموزد باید بتواند بهترین تصاویر با حداقل جذب پرتو توسط بیمار را تهیه کند.

فارغالتحصیلاندورهکارشناسیاینرشتهبا توجهبهآموزشروشهایپیشرفتهو تخصصیقادرند با همکاریمتخصصرادیولوژیامور تخصصیرادیولوژیرا انجامدهند.

 

درس های این رشته در طول تحصیل:

دروس عمومی (22 واحد)

دروس پایه و تخصصی (92 واحد):

فیزیک عمومی، تشریح، فیزیولوژی انسان، بهداشت عمومی،کمکهای اولیه و مراقبت از بیمار در بخش پرتوشناسی، تشریح استخوان و مفاصل، اصطلاحات پرتوشناسی و ترمینولوژی پزشکی.

فیزیک پرتوها، فیزیک پرتوشناسی تشخصیص، رادیوبیولوژی و حفاظت در برابر پرتوهای یونساز، روشهای پرتوگاری، رادیوگرافی با ماده حاجب، اصول تاریکخانه، اصول نگهداری و تعمیرات مقدماتی دستگاههای پرتوشناسی، ارزیابی تکنیکی فیلمهای پرتونگاری،

کارآموزی در عرصه (16 واحد)

لازم است که دانشجو در درسهای زیستشناسی، ریاضی و فیزیک توانمند باشد. تسلط به درسهای ریاضی و فزیک تا جایی مهم است که برخی از استادان رادیولوژی معتقدند که دانشجوی این رشته باید از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و فنی انتخاب گردد. زیرا بدون آگاهی از اصول فیزیک که بر مبنای آن، کار تصویربرداری انجام میگیرد، امکان اشتباه در این کار وجود دارد.

البته باید اشاره کرد دروس فیزیک مربوط به این رشته تفاوت های عمده ای با سرفصل های ارایه شده در مقاطع دبیرستان دارد.

 

 

وظایف کارشناس پرتوشناسی:

 • ارائه راهنمایی های  لازم به بیماران بمنظور انجام پرتونگاری .
 • آماده نمودن بیمار زیر دستگاه پرتونگاری بنحوی که مشاهده عضو بیمار برای عکسبرداری امکانپذیر باشد به این عمل در پرتوشناسی وضعیت دادن به بیمار اطلاق می شود.
 • آماده نمودن و بکار انداختن دستگاه و انتخاب میزان دوز و زمان مناسب برای انجام پرتونگاری که به آن شرایط پرتونگاری گفته می شود.
 • بررسی و کنترل فسمتهای مختلف دستگاههای رادیوگرافی و رادیوتراپی و اعلام موارد نقص دستگاه.
 • مطالعه در مورد تکنیکهای پیچیده و پیشرفته و ارائه نتایج مربوط به آن
 • انجام رادیوگرافی با ماده حاجب زیر نظر متخصص رادیولوژی
 • ظهور و ثبت کلیشههای رادیوگرافی.
 • کنترل کیفیت تصویر بدست آمده
 • بایگانی و حفاظت عکسهای رادیولوژی بر طبق استانداردها.
 • رعایت کلیه استانداردها به منظور حفاظت بیمار و متصدی رادیوگرافی

 

آینده شغلی و بازار کار

کارشناس رادیولوژی پس از پایان دوره آموزشی موظف به شرکت در دوره طرح نیروی انسانی به مدت دو سال می باشد.( به کارگیری نیروهای فارغ التحصیل در مراکز درمانی دولتی جهت آینده شغلی )

پس از آن جذب در مراکز درمانی مانند بیمارستانها اعم از دولتی یا خصوصی ، درمانگاهها ، کلینیک های رادیولوژی و سایر مراکز تصویر برداری

کارشناسان فارغ التحصیل می توانند در بخش های مختلف تشخیصی از قبیل رادیوگرافی ساده، ایزوتوپ، سیتیاسکن،اسکن ام آر آی مشغول به کار شوند.

فارغالتحصیلاندورهکارشناسیاینرشتهبا توجهبهآموزشروشهایپیشرفتهو تخصصیقادرند با همکاریمتخصصرادیولوژیامور تخصصیرادیولوژیرا انجامدهند.

همچنینقادرند در بخشهایرادیوتراپیو پزشکیهستهاینیز خدماتدرمانیو تشخیصرا زیر نظر متخصصارائهدهند.

در حال حاضر گروهیاز فارغالتحصیلاننیز بهعنوانبازرسینکار با اشعهایکسدر سازمانانرژیاتمیو دانشگاههایعلومپزشکیکشور مشغولبهکار هستند

کارشناس پرتوشناسی در صورت داشتن تجربه و سرمایه لازم با همکاری متخصص رادیولوژی، می تواند مرکز رادیولوژی یا تصویربرداری پزشکی تاسیس کنند. اطلاعات و شرایط کامل آن را از لینک زیر دریافت کنید:

شرایط تاسیس مراکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی

شغل پرتوشناسی از مشاغلی است که همیشه مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز نصصویربرداری می باشد. طبق اطلاعات غیر رسمی این شغل از بازارکار خوبی در کشور برخوردار است.

نکته: امکان کار در زمینه ی سونوگرافی برای فارغ اتحصیلان این رشته وجود ندارد.

 

  آینده تحصیلی :

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی تشخیصی قادر خواهند بود پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و بالاتر در گرایش های مختلف این رشته از قبیل  رشته های فیزیک پزشکی,رادیوبیولوژی وحفاظت پرتویی و آناتومی و اسکن ام آر آی و گرایش های مهندسی پزشکی ،نانو تکنولوژی ،زیست فناوری های پزشکی ،انفورماتیک پزشکی ،آموزش پزشکی ،اپیدمیولوژی ،آمار زیستی ،کتابداری پزشکی ،مدارک پزشکی ،مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی و اقتصاد بهداشت  ادامه تحصیل دهند.

متاسفانه امکان ادامه تحصیل در سطوح بالاتر در رشته ی رادیولوژی برای کارشناسان این رشته در ایران وجود ندارد.

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط امیر در تاریخ 5 سال پیش و 18:26 دقیقه ارسال شده است

سلام و خسته نباشید،میخواستم بدونم اشعه های مورد استفاده تا چه حدی برای کارشناسان و فارغ التحصیلان این رشته خطر آفرین است و چقدر احتمال ابتلا به سرطان وجود دارد؟ و کلا باتوجه به خطرات یا صدمات احتمالی آن را پیشنهاد میکنید؟ متشکر از پاسخ شما
پاسخ : با سلام و احترام
لطفا به لینک زیر مراجعه فرمایید
http://www.pnb-iran.com/post/188

این نظر توسط هما در تاریخ 5 سال پیش و 2:28 دقیقه ارسال شده است

یه سوال
اصلا فوق تخصص این رشته وجود داره یا نه ؟؟؟اگه داره تا چند سال آینده وارد ایرن میشه؟؟
پاسخ : با سلام و احترام
برای یک کارشناس رادیولوژی تا مقطع ارشد در ایران و phdدربرخی کشورها وجود دارد . اما برای یک پزشک تا تخصص قابل دسترسی می باشد.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 532
 • بازدید روز : 222
 • گوگل امروز : 26
 • بازدید هفته : 805
 • بازدید ماه : 9,097
 • بازدید سال : 106,378
 • بازدید کلی : 1,072,720