loading...

انجمن پرتونگاران برتر ایران [ISPR]

اصول فیزیکی فلوروسکوپی
آخرين مطالب


خلاصه فیزیک

بطور خلاصه فلوروسکوپی اولیه از طریق مشاهده مستقیم صفحه فلوروسکوپی انجام می شد. روشنایی این تصاویر فقط 0.0001 روشنایی رادیوگراف های عادی بود لذا برای مشاهده آنها عادت کردن چشم به تاریکی لازم بود.

 

در دهه 1950 ابداع تقویت کننده های تصویر، امکان مشاهده راحت تر تصاویر را فراهم ساخت. یک تقویت کننده تصویر، یک لامپ خلاء الکترونیک با یک لایه فسفر ورودی و فتوکاتد، عدسی کانونی کننده الکترواستاتیک، آند شتاب دهنده و لایه فسفر خروجی است.

س.رئیسی بازدید : 1250 زمان : نظرات ()

 فیزیک فلوروسکوپی

 تمامی حقوق مربوط به پرتونگاران برتر ایران می باشد و هرگونه کپی برداری برای دیگر وبسایت ها ممنوع بوده و شرعا حرام می باشد.

 

گردآوری: مائده نفریه

                           

 

مقدمه:

برای مطالعه اعضاء و احشاء درحال حرکت بدن،آزمون رادیوگرافی به علت زمان اکسپوز کم مناسب نمی باشد.به این منظور از فلورسکوپی برای بررسی اعضای متحرک بررسی عملکرد یک عضو برای چند ثانیه متوالی و پوزیشن دادن بهتر بیمار استفاده می شود. این سیستم قادر است اشعه ایکس که به وسیله تیوب تولید می شود را بعد از عبور از بدن بیمار به طور همزمان نمایش دهد.

اگر در حین فلوروسکوپی تصویر را برای ثبت شدن مناسب ببینیم از آن جایی که کیفیت تصاویر فلوروسکوپی نسبت به رادیوگرافی معمولی پایین تر است و به دو روش می توانیم از عضو گرافی تهیه کنیم:

1)اسپات فیلم یا سریوگراف: چون در برخی موارد نیاز است تصاویرپشت سرهم و سریع از اعضا گرفته شود و امکلن تعویض فیلم وجود ندارد؛یک فیلم را به قطعات کوچک تقسیم کرده و پشت سر هم از عضو تصویر می گیریم.

2)رادیو گرافی با تیوب بالا: در این روش پس از اتمام فلوروسکوپی تصاویر را بر روی فیلم هایی با ابعاد بزرگ ثبت کرده و کاملا مشابه رادیوگرافی معمولی است.

روش فلوروسکوپی در گذشته :

   اولین سیستم های فلوروسکوپی که به عنوان آشکارساز عمل می کردند یک پرده فلوروسکوپی بود که پزشک مستقیماً آن را می دید.در این سیستم ها فوتون های اشعه ایکس به مقدار زیادی به بیمار تابیده می شد و تعداد کمی از آنها از بیمار رد شده و به پرده می رسید که تبدیل به فوتون های نور مرئی می شدند و توسط مشاهده کننده قابل رؤیت بود. جنس پرده ها از "سولفید کادمیم روی" بود و نورسبز متمایل به زرد تشعشع می کردند.میزان دوز دریافتی برای پزشک و بیمار بسیار زیاد بود. یک شیشه سربی تا حدی از پرتودهی زیاد اشعه ایکس محافظت می کرد اما از قدرت تفکیک تصویر کاسته می شد؛از مشکلات دیگر آن این است که چون پرده، نور ضعیفی را تابش می کرد،پزشکان باید در اتاق تاریک کار می کردند و نیز قبل از انجام آزمایش باید چند دقیقه در اتاق تاریک می ماندند تا چشم آن ها به تاریکی عادت کند. مشکل دیگر این که قطر مردمک انسان قادر نیست تمامی پرتو های خروجی را جذب کند و همچنین امکان ضبط تصاویر و بازبینی آنها برای پزشک ممکن نبود.

 

اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آمار سایت
  • افراد آنلاین : 4
  • تعداد اعضا : 532
  • بازدید روز : 159
  • گوگل امروز : 2
  • بازدید هفته : 1,623
  • بازدید ماه : 7,314
  • بازدید سال : 60,670
  • بازدید کلی : 1,027,012